Otomatik Kapı Motoru Garantisi ve Garantinin Şartları

HİZMET BÖLGEMİZ SINIRLARI İÇİNDE MONTAJLI ÜRÜNDE;

Arıza gerçekleşmesi haline; Uzman ekibimizin arızanın kaynağını tespiti ve raporlaması sonrasında varsa montaj, fabrikasyon hataları ve dış etkenlerden kaynaklanmayan üretici hataları 2 yıl firmamız garantisindedir.

Demir ve Ahşap imalat montajlı ürünlerde rulman,menteşe v.b. hareketli mekanik standart parçalarda garanti yoktur.

DEMONTE ÜRÜN TEDARİK ALIMINDA;

Alıcı ürünü montaj ehliyetli (elektrik sertifikası ,kaynakçı diploması ya da myk. ‘a ait diplomalardan birisine sahip ) birine yaptırmak yada kendisi montaj bilgi ve ehliyetine sahip olmak zorundadır. Aksi takdirde risklerden oluşabilecek maddi manevi tüm zararlar alıcıya aittir.
Alıcı ürünü montaj ettikten sonra her türlü maddi manevi sorumluluğu kabul etmiş sayılır, elektronik ürünlerin arızalanması bozulması vs ‘den kaynaklanan her türlü maddi manevi kazalar ve sorunlar vs Alıcı’nın sorumluluğu altındadır. Kullanılacak ürünler araç geçişleri için kullanılan garaj , yol geçiş için üretilmiştir, kesinlikle yaya giriş kapılarında yada yayaların giriş yaptığı kapı yol vs de kullanılmamalıdır. Bu tip kullanımlardan doğacak sorunlar ve kaza’lar Alıcı’nın sorumluluğu altındadır.Çocuklar kapı çalışma alanından uzak tutulmalıdır.


Alıcı ürünü montajlı olarak sattığı müşterisine her türlü güvenlik bilgilendirmesini ,acil durumlarda önlem alınması hakkında bilgileri bildirmek zorundadır. Bildirmediği durumlardan kaynaklanan oluşabilecek her türlü maddi manevi sorunlar Alıcı’ya aittir. Arıza durumlarında ürünü çalıştırmamalı ,arızalı ürün ve diğer bileşenleri firmamıza iletmekle ve gerekli kontrollerin yapılmasını beklemekle yükümlüdür.
Alıcı ürünü montajlı olarak sattığı müşterisine 2 yıl yerinde servis garantisi vermekle yükümlüdür. Ürün Alıcı’ya satıldığından itibaren yerinde servis garantisi ve ulaşım giderleri Alıcı tarafından karşılanacaktır.
Arızalanan ürünün yada bileşenin tamir edildikten yada değiştirildikten sonraki kontrol süreci ve bu sürecin güvenli bir şekilde izlenmesi ve oluşabilecek her türlü maddi manevi sorumluluk Alıcı’ya aittir.
Kendiliğinden otomatik kapanma özelliği olan ürünlerin “Otomatik kapanma özelliğinin” aktif hâle getirilmesi , bu özellikten dolayı veya başka bir bileşenin arızalanmasından dolayı oluşabilecek her türlü maddi manevi kaza ve zararlar Alıcı’nın sorumluluğu altındadır.
Montajı yapılan ürünün pano sigorta sistemi, kablo ve aktarım hatlarında kaçak v.s. oluşabilecek her türlü maddi manevi kaza ve zararlar Alıcı’ya aittir. Bu durumdan kaynaklanan arızalı parçalar garanti kapsamı içerisinde değildir.
Sözleşmede hükmü bulunmayan her türlü kaza maddi manevi hasarlar Alıcı ’nın sorumluluğu altındadır. Belli periyotlar ile ürünlerin çalışabilirliğinin test edilmesi , gerekli durumlarda yenisini ile değişmesinin talep edilmesi ve güvenlik tedbiri alınması , ürünlerin bakımının doğru yapılması Alıcı ’nın sorumluluğundadır .
Ürün arıza durumlarında önce arızalı ürün yada bileşen Alıcı tarafından yol masrafları Alıcı’ya ait olmak üzere firmamıza iletilmelidir. Arızalı ürünün durumuna göre ücretsiz değişim , tamir yada ücret mukabilinde değişim hakkını saklı tutar. Arızalı ürün fiziksel olarak tarafımıza iletilmeden yenisi Alıcı’ya teslim edilmeyecektir.Kargo v.s. unutma kayıp firmamızı bağlamaz.Kargo takip veya gönderi no sunu zamanında takip alıcının yükümlülüğündedir. 

GARANTİ DIŞI DURUMLAR :

Elektrik ve taşıyıcı kablolarından, yanlış sigorta bağlantıları kaynaklı, düzgün gelmeyen enerji problemlerinden doğan hatalar ve kullanıcının kullanımından doğan arızalar (elektrik kesilmesi, voltaj dalgalanması , kapı motoruna orjinal  aksesuar dışında başka yerlerden tedarikle farklı ürünler takılması yada emniyet aksesuarların kullanılmaması gibi), garantili ürünlerde yetkili servis dışında herhangi bir müdahalenin yapılması, garanti etiketi olan ürünlerde etiketin zarar görmesi, cihazı ya da kapı dış yüzeyinde oluşan çarpma,kırık,çizik vb. nedenlerden meydana gelen arızalar, tozlu, rutubetli, aşırı sıcak-soğuk-ıslak ortamlarda kullanılma sebebi ile oluşan arızalar, sel, yangın, deprem, yıldırım düşmesi vb. doğal afetlerin sebep olduğu arızalar, haşere yada hayvanların ürün ve sisteme zarar vermesi ,  ürün içine yuva vs yapmasından yada kablolara zarar vermesinden kaynaklanan arızalar,ürün altına beton yapılmamasından, su tahliye gideri olmamasından, motor ve aksamlarına basınçlı tazyikli su tutulması kaynaklı arızalar.

ÜRÜN İADESİ KAPSAM ve ŞARTLARI:

1- Montajı tarafımızdan yapılmayan ürünler ,tüm aksam ve parçaları tam olarak (bozulmuş kırılmış, çizilmiş, darbe almış olmamak üzere) , kullanılmamış, montaj edilmemiş ve ambalajları sağlam ve olarak 15 gün içerisinde tarafımıza iade edilebilir. Para iadesi ürünün iade yapılan günden itibaren 15 gün içerisinde tarafınıza banka yolu ile iade edilecektir.

2-) Montajı tarafımızdan yapılan ürünler tüm aksam ve parçaları tam olarak (bozulmuş kırışmış yada darbe almış olmamak üzere) satın alınan tarihten itibaren 15 gün içerisinde iade edilebilir. Bu süre içinde demontaj randevusu oluşturmalıdır. İade edilmesi halinde ,montaj ve demontaj masrafları düşülür.iade ödemesi iadeyi takip eden 30 gün içerisinde banka yolu ile iade edilecektir.
Her iki durumda da faturası kayıp olan ve faturası iade edilmeyen ürünler geri alınmayacaktır.
Bu siteyi kullanarak ve ürün satın alarak bu şartları kabul etmiş sayılır

ÜRÜN DEĞİŞİM VE İADE SÜRECİ NASIL İŞLER;

İADE

 

soru:Ürünümü Ne Kadar Sürede İade Edebilirim?

cevap:
Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde “” mail adresimize demonte ürünlerde ”İade ve Geri gönderim” başlığıyla ,
montajlı ürünlerimzde “iade ürün söküm randevusu” başlığıyla
başvurusunda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

soru:Ürünümü Nasıl İade Edebilirim?

demonte ürünlerde fiziksel olarak hasarsız firmamıza ulaşmış olmalıdır.

montajlı ürünlerde hasarsız olmak koşulu ile ürün söküm randevusunu mail ile talep etmelisiniz.tarafınıza mail ile randevu verilecektir.

İade Ücretimi Ne Zaman Geri Alabilirim?

Ücret iadesini talep ettiğiniz ürününüzün, tarafımıza ulaştıktan sonra inceleme birimi tarafından iade şartlarına uygunluğu kontrol edilir.

İade talebiniz faturanız veya irsaliye makbuzu ile birlikte onaylandıktan sonra ürününüz demonte değilse montajlı ise sadece size özel siparişler hazırlanmış olması durumunda sadece hurda değeri olacağı için fatura tutarınızın ½’si hesabınıza 30 iş günü içinde havale ile transfer edilir.Montajlı ürün size özel ölçü ya da özel sipariş ürün değilse ve değişim de değilse bu durumda montaj ve demontaj masrafları düşülür kalan tutar hesabınıza havale edilir.

İade; ödemenizi gerçekleştirdiğiniz ödeme türünde yapılır.

İademi Hangi Adrese Göndereceğim?

Gönderi adresimiz:

Alıcı Adı: Asel Otomatik Kapı Sistemleri – Uzman Tekniker: Uğur ince

Teknik Kargo Bilgisi: Sürat Kargo Likya Şube Teslim.

Ya da Cumhuriyet Mah.,96.sk.,Milaslılar İş Hanı No:9/6 Fethiye-Muğla adresine dir.

İadede Kargo Masraflarını Ben Mi Ödeyeceğim?

İade ürünleriniz kargo ve ulaşım masrafları tarafınıza aittir

Hangi Ürünleri İade Edemiyorum?

Özel boyalı (Standart renkler dışında kalan) size özel ölçülerde çalışılan ürünler müşteriye özel projelendirildiği ve onay alındığı için iade edilmemektedir.
Size özel spariş ithal getirilen ürünler.
Hasarlı ürünler.

DEĞİŞİM

Demontaj veya Montajlı ürünümü Ne Kadar Sürede Değiştirebilirim?

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde değiştirebilirsiniz.

Ürünümü Nasıl Değiştirebilirim?

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde “” mail adresimize ”değişim ürün başlığıyla ” başvurusunda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

soru:Hangi Ürünlerde Değişim Yapamıyorum?

cevap:Özel boyalı (Standart renkler dışında kalan) ürünler müşteriye özel projelendirildiği ve onay alındığı için değişimde fark ücreti çıkabilmektedir.

soru.Yeni Siparişim Ne Zaman Hazırlanmaya Başlar?

cevap:Değişim talep ettiğiniz ürününüzün; tarafımıza fiziksel ulaştıktan sonra inceleme birimi tarafından değişim şartlarına uygunluğu kontrol edilir. Talebiniz 7 iş günü içerisinde, faturanız veya irsaliye makbuzu ile birlikte onaylandıktan sonra işleme alınır.

Değişmesini İstediğim Ürünleri Hangi Adrese Göndereceğim?

Gönderi adresimiz:

Alıcı Adı:Asel Otomatik Kapı Sistemleri – Uzman Tekniker:Uğur ince

Teknik Kargo Bilgisi:Sürat Kargo Likya Şube Teslim.

Ya da Cumhuriyet Mah,96.sk.,Milaslılar İş Hanı:No:9/6 Fethiye-Muğla adresine dir.

Değişim Ürünlerini Gönderirken Kargo Masraflarını Ben Mi Ödeyeceğim?

Demonte değişim gönderilerinizin kargo ve ulaşım masrafları tarafınıza aittir. Montajlı değişim için yönlendirilen ekip ürününüzün söküm işlemini gerçekleştirmektedir.Değişim masrafı teklifle farkı bildirilir.

DİKKAT !

İade veya değişim taleplerinizin geçerli ve eksiksiz olabilmesi için ürünleriniz ile birlikte mutlaka faturanız yada irsaliye makbuzu ve beraberinde tarafınıza ulaştırdığımız evrakların tam olması gerekmektedir.

Call Now Button